بدن ما دوگانه سوز است

 

سلام مرضیه فروزانفر هستم؛

بدن ما دوگانه سوز است، بله این اصطلاح فکر نکنید که مخصوص تاکسی ها هست یا مخصوص اتومبیل هست که دوگانه سوز است. بدن انسان هم دوگانه است

یعنی بدن انسان هم می تواند روی سوخت قند باشد هم می تواند روی سوخت چربی باشد، کدام اینها بهتر هستند؟

مسلماً چربی.

بدن چربی سوز

کسی که بدنش چربی سوز است مرتب خرده خواری نمی کند یعنی یکسره دهانش نمی جنبد و مدت خیلی زیادی را با یک وعده غذایی می تواند سر بکند.

کسی که بدنش چربی سوز است حتی می تواند تا چند روز غذا نخورد و فقط آب و نمک به بدنش برساند.

کسی که بدنش چربی سوز است از نظر خلقی کمتر دچار افسردگی می شود و همیشه خلق نسبتاً خوب و بالایی دارد، انرژی بالایی دارد.

گاهی وقت ها بیماران من وقتی می بینند که من صبحانه خوردم و تا ساعت 11 شب هیچ چیزی جز آب نخوردم یا نهایتاً ممکن است یک چایی خورده باشم یا مقداری نمک خورده باشم در این مدت، از من سؤال می کنند خانم دکتر چطوری این جوری زندگی می کنی چطور می توانی این جوری باشی؟ جواب من این است که بدن من چربی سوز است. بدنی که چربی سوز هست مرتب میل یک چیزی را ندارد، مرتب نمی خواهد که به آن غذا برسانید.

بدن قند سوز 

شما اگر یک لیوان قهوه یا یک لیوان چایی، چایی نبات هر چیزی که شیرینی دارد مصرف بکنید و یا الان بنشینید یک بیسکویتی چیزی با چایی و شیرینی و حالا اینها بخورید؛ اتفاقی که در بدن شما می افتد این است که بدن شما اگر حساب کنیم این قند خون ما هست به این صورت، یک مرتبه قند خون به این صورت می رود بالا و اینجا هست که انسولین می ریزد به داخل خون یعنی بدن ما یک مقدار زیادی انسولین را ترشح می کند و این انسولین کارش چیست؟

این است که قند خون را بیاورد پایین و یک مرتبه قند خون را اینجوری می اندازد پایین و وقتی این مدلی یک مرتبه شما قند خونتان افت می کند باید بدنتان چه کار کند؟ دوباره قند به آن برسد.

پس این بدن که قند سوز هست مرتب در یک چنین وضعیتی قرار دارد و افراد می گویند ببین ما ضعف می کنیم ما دست و پایمان می لرزد. این یعنی چه؟

این یعنی اینکه من دارم مرتب قند خونم را اینجوری می برم بالا دوباره می آید پایین، به این می گویند نیزه ای، اصطلاحاً قند خون به صورت نیزه ای بالا می رود و خیلی سریع هم افت می کند.

اما وقتی شما مواد غذایی که مصرف می کنید قند خون شما را آنچنان جابجا نمی کنند مثلاً من یک فنجان اَرده به اضافه کره بادام زمینی و یک قاشق چایخوری عسل را با هم مخلوط می کنم می شود یک کرم و این را به عنوان صبحانه می خورم.

اینجا چه اتفاقی می افتد وقتی این ماده وارد بدن من می شود قند خون من اگر اینجوری هست یک کم مثل یک تپه کوتاه بالا می رود و دوباره برمی گردد سر جای اول خود. پس بدن من نیاز ندارد در این شرایطی که یک مقدار بسیار زیاد انسولین را آزاد بکند در خون من که قند خون را بیاورد پایین. پس اتفاقی که می افتد این است که اینجا من دچار یک افت قند خون سریع نمی شوم که دوباره بدنم شیرینی یا قند طلب بکند.

وقتی شما غذا می خورید و می بینید که یک مرتبه مثلاً الان یک بشقاب چلوخورشت را خوردید بعد از آن می بینید که دست و پایتان دارد می لرزد و یک چیز شیرین می خواهید. اینجا این به ما چه می گوید؟

اینجا این به ما می گوید که شما از بس به بدنتان مواد قندی دادید و آن مرتب انسولین را پمپ کرده در خون شما، بدن شما اصلاً دیگر به انسولین جواب نمی دهد یعنی بدن شما مقاوم به انسولین شده. مثل کسانی که آنتی بیوتیک زیاد مصرف می کنند بدنشان یک وقت اگر یک میکروبی هم واردش بشود دیگر آنتی بیوتیکی روی این افراد جواب نمی دهد از بس آنتی بیوتیک های مختلف را مصرف کردند بدن ما هم همینطور هست. بدن ما دوگانه سوز است

مضرات بدن قندسوز

اگر شما مرتب به بدن قند بدهید شما قند را می رسانید به آن، آن انسولین ترشح می کند. دیگر یک جایی بدن خسته می شود سلول های بدن ما دیگر خسته می شوند از دست این همه انسولین زیاد. مرتب انسولین، مرتب انسولین، بدن دیگر چه می گوید؟

من اصلاً دیگر به این انسولین جواب نمی دهم، اینجا جایی هست که شما مقاومت به انسولین پیدا می کنید اینجا جایی هست که شما ممکن است بعد از یک مدتی دچار دیابت شوید و خیلی از مشکلات و مسائل دیگری که این مدل سوخت برای بدن ایجاد می کند.

بدن ما دوگانه سوز است
بدن ما دوگانه سوز است

 

شما ببینید الان در دنیا بیشتر بیماری ها زیر سر این حجم بالای انسولین هست در خون ما، یعنی این مرتب انسولین ترشح شدن کاری که با بدن ما دارد می کند حتی الان خیلی از بیماری ها را مثل آلزایمر را الان کاملاً به این ربط می دهند و بسیاری از بیماری هایی که حتی بچه های ما دچار آن هستند مثل الان بیش فعالی که خیلی در جامعه زیاد شده این را الان دیگر مشکل در واقع مغزی به حساب نمی آورند، مشکل تغذیه ای به حساب می آورند.

برای همین ما با یک تغییر تغذیه می توانیم زندگی خیلی بهتر داشته باشیم اگر سوخت چربی باشیم بدن ما چربی سوز باشد مرتب احساس خستگی، احساس ضعف، احساس خلق پایین نمی کنیم.

از آنطرف از دیابت هم در امان می مانیم از سرطان همینطور از آلزایمر همینطور و جلوی بسیاری از بیماری ها را می گیریم و شما می دانید که پیشگیری مسلماً بهتر از درمان هست و درمان حتی اگر ما پولش را داشته باشیم هم خود درمان فوق العاده سخت هست.

بیماری کشیدن سالم نبودن فوق العاده دردناک است. برای همین بیایید مراقب خودتان باشید و سوخت بدنتان را تغییر دهید.

 

با تشکر از توجه شما به مقاله بدن ما دوگانه سوز است.

 

دکتر مرضیه فروزانفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *